Strona główna

Wersja z dnia 12:54, 2 gru 2023 autorstwa Nrvwrm (dyskusja | edycje) (→‎Projekt)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wersje językowe

Projekt

Strona My Kutczanie została stworzona i jest prowadzona od 2019 roku przez dr. Franciszka Wasyla (Polska Akademia Umiejętności w Krakowie) jako część autorskiego projektu badawczego (monografia Kut na tle wieloetnicznej historii regionu).

Strona My Kutczanie poświęcona jest mieszkańcom historycznych Kut nad Czeremoszem w latach 1715-1945. Miejscowość ta charakteryzowała się wieloetniczną strukturą społeczną. Mieszkali tam Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie i Niemcy. To wieloetniczne dziedzictwo historyczne zaowocowało fascynującą historią, która łączyła, a nie dzieliła zamieszkujących tam ludzi. Chcę za pośrednictwem tej strony odtworzyć historię tej miejscowości i stworzyć platformę ponadnarodowej współpracy.

Moja strona nie jest encyklopedią wybitnych postaci z Kut. Wręcz przeciwnie, jest to encyklopedia tzw. "zwykłych ludzi". Znajdziecie tutaj biogramy mieszkańców Kut żyjących w latach 1715-1945, które są wynikiem autorskich badań archiwalnych i genealogicznych, wspieranych przez informacje źródłowe od potomków. Biogramy te układać się będą w "portrety zbiorowe" ze zjawiskami politycznymi, demograficznymi, kulturowymi i obyczajowymi w tle. Zagadnienia te opisywane będą w ramach odrębnych artykułów i przyczynków badawczych, które - jak to przyczynki - naświetlane będą od innych stron w miarę pojawiania się kolejnych źródeł.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji, zdjęć, grafik, kodów html i innych zawartych na stronie www.mykutczanie.pl w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora i wskazania źródła zabronione.

Narzędzia do poszukiwań

W Indeksie osobowym znajduje się lista biogramów mieszkańców Kut do 1945 r.

Z Inwentaryzacji metryk dowiecie się, które metryki zostały przepisane

Przydatne materiały

W atlasie historycznym znajdują się mapy dotyczące Kut

W indeksie rzeczowym znajduje się lista zagadnień historycznych z Kut

Dla kogo?

  • Dla potomków dawnych mieszkańców Kut
  • Dla współczesnych mieszkańców
  • Dla genealogów
  • Dla historyków
  • Dla dziennikarzy
  • Dla wszystkich zainteresowanych

Nasze kanały społecznościowe

Wsparcie